Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
166
–
180
of
1,641
results
Buffer Solution, pH 2.00 +/-0.02 at 25°C, Reference Standard, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
B-225
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Aqueous Solution |
| pH | 2.00 ±0.02 |
| For Use With (Application) | pH Measurement |
| CAS Max % | 98% |
Buffer Solution, pH 10.00 ±0.02 at 25°C, Reference Standard, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Solution |
| pH | 10.00 ±0.02 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 10.00 +/-0.02 @ 25 DEG C, Reference Standard |
| For Use With (Application) | pH Measurement |
Buffer Solution (Phosphate), pH 7, BAKER ANALYZED™ Reagent, J.T. Baker™
High quality chemicals for laboratory and specialized industrial use
| Chemical Name or Material | Buffer Solution (Phosphate), pH 7 |
|---|---|
| Grade | BAKER ANALYZED™ Reagent |
| Specific Gravity | 1L = 1.00kg |
Buffer Solution Ph 2.0 (20 °C), Solstice
Citric acid / hydrochloric acid / sodium chloride, with fungicide, traceable to SRM from NIST and PTB
| Name Note | With fungicide |
|---|---|
| CAS | 77-92-9 |
| Health Hazard 3 | H290 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
Technical Buffer, METTLER TOLEDO
The technical buffer solution with provides a precise acidic calibration point for pH meters.
Buffer HF-Improved, Thermo Scientific Chemicals
Used For Pretreatment of Planar Silicon Devices When Plating With Nickel Plating Solution Products 44069 and 44070
| Boiling Point | 103°C to 105°C |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P234-P260-P262-P264b-P270-P271-P280-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P330-P331-P363-P390-P501c |
| MDL Number | MFCD00132734 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| Health Hazard 1 | H290-H301+H331-H310-H314-H335 |
| DOT Information | DOT Class: 8; Packaging Group: II |
| Chemical Name or Material | Buffer HF-Improved |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
Buffer Solution (Borate), pH 10, Color Coded Blue, BAKER ANALYZED™ Reagent, J.T. Baker™
High quality chemicals for laboratory and specialized industrial use
| Name Note | Color Coded Blue |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Buffer Solution (Borate), pH 10 |
| Grade | BAKER ANALYZED™ Reagent |
| Specific Gravity | 1L = 1.00kg |
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Soluble in water (121mg/ml at 20°C). |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.5 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.5 M |
Thermo Scientific™ Orion™ pH Buffer Cubitainers™
Hold 5 gallons (19L) of pH buffer in color-coded Thermo Scientific™ Orion™ pH Buffer Cubitainers™ with easy-pour spigot.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Solubility Information | Soluble |
| Traceability to NIST | Yes |
| Packaging | Cubitainer |
| Physical Form | Liquid |
| Quantity | 19 L |
| Chemical Name or Material | pH Buffer, 5 gallon cubitainers |
| For Use With (Application) | Accurate, reproducible pH calibrations |
Spectrum Chemical Manufacturing Corporation Yellow-Seven (TM) Buffer Solution, pH 7.00 (+/-0.01 at 25°C), Color-coded Yellow, Reference Standard, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
B1168
| CAS | 1310-73-2 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Aqueous Solution |
| pH | 7.00 ±0.01 |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.116% |
Buffer Solution Concentrate, pH 4.00 ± 0.02 at 25°C, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| MDL Number | MFCD00130682 |
|---|---|
| Color | Red |
Promotions Available
Thermo Scientific™ Orion™ pH 10.01 Buffer, Blue, 475 mL PROMO
Thermo Scientific™ Orion™ pH 10.01 Buffer, Blue, 475 mL PROMO
Perform accurate, reproducible pH calibrations with these color-coded buffer bottles.
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Fully miscible. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.2 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.2 M |
| Chemical Name or Material | Buffer, pH 7 Reference standard solution |
|---|